Čestne a udržateľne, jednoznačne s výberovou (specialty) kávou

Kým si svet užíva nápoj, ktorý je hneď po čaji druhým najkonzumovanejším na svete, mnohí na obrovský dopyt vo svete doplácajú. Káve sa najviac darí v tzv. „coffee belt“, v tropickom pásme vymedzenom obratníkmi Raka a Kozorožca. Ležia tu najmä rozvojové krajiny, kde sa káva stáva neraz súčasťou nečestného obchodu plného vykorisťovania farmárov a plantážnikov.

zdroj: cafe imports

Aj preto vznikla alternatíva k voľnému trhu, tzv. Fair Trade alebo Spravodlivý obchod, ktorému aj aktuálne známe slovenské osobnosti robia reklamu. Myšlienka bola a aj určite je vynikajúca, ale tak, ako viacero podobných projektov (certifikácií), má určite aj tento svoje nedostatky a preto aj veľa kritikov v dnešnej dobe.

Väčšina z nich poukazuje na to, že predajcovia využívajú skutočnosť, že Fair Trade výrobky budú ľudia ochotní kupovať aj za vyššiu cenu a často tento tovar predražujú. Ku výrobcom (farmárom) sa preto v konečnom dôsledku dostane len pár % z toho, čo zákazník platí naviac. Zároveň samozrejme platí, že samotný certifikát etickej produkcie nie je zdarma, keďže prevádzka celého férového obchodu nie je lacná.

Niektorí ekonómovia tiež namietajú, že ak sa napríklad pestovateľom kávy zaručí stála cena nepodliehajúca výkyvom trhu, priláka to ďalších pestovateľov, ktorí tiež začnú pestovať kávu, čo ďalej zníži svetovú cenu a konečným dôsledkom bude hlboký prepad. (zdroj: Wikipédia)

S našou ZRNCOvou kávou sa však nemusíte obávať, že by ste sa aj vy stali nevedomky súčasťou nečestného obchodu. Nakupujeme jedine výberové zelené zrná „Coffea Arabica“ a to za prémiové ceny, výrazne presahujúce rámec iniciatívy Fair Trade, ktorá celosvetovo chráni poľnohospodárov pred potláčaním základných ľudských práv.

Importér, od ktorého kupujeme kávu, platí producentom za kvalitu kávy a úsilie, ktoré museli vynaložiť, aby ich káva splnila jasne stanovené kritériá výberovej kávy (specialty coffee), nie kvôli úsiliu a nákladom, ktoré by mali s certifikáciou ich kávy na Fair Trade. Aj preto si môžete vychutnať našu najlepšiu čerstvo praženú kávu s dobrým pocitom, že takto nezištne pomáhate malým farmárom v rozvojových krajinách, nie spoločnostiam, ktoré vydávajú certifikáty, prípadne tým, ktorí zneužívajú logá jednotlivých certifikátov.

Peru

Sladká, s jemným náznakom ovocnej kyslosti, s príchuťou čierneho čaju a kakaa.

Guatemala

Jemná, sladká a čistá s príchuťou pralinky a citrónu.

Etiópia

Sladká, s jemnými vínovo-ovocnými tónmi a sviežou príchuťou čučoriedok a kvetín.

Brazília

Kakaová a sladká so stredným telom a jemnou aciditou, s tónmi horkej čokolády, karamelu a osviežujúceho citrónu.

Degustačná sada ZRNCO

50g z každej aktuálne ponúkanej výberovej, čerstvo praženej kávy.